Провежда се обучение за студенти „Финансово моделиране с Еxcel“ в рамките на проект BG05M2OP001-2.00
В периода 13/02/2018 - 27/02/2018 г. в рамките на дейностите по проект BG05M2OP001-2.009-0026-C01 „Развитие капацитета на студентите, докторантите, постдокторантите и младите учени от Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ – гр. Свищов за провеждане на иновативни научно-практически изследвания в областта на икономиката, администрацията и управлението” се провежда обучителен курс по „Финансово моделиране с Еxcel“ за студенти с лектор ас. д-р Живко Тодоров. Учебният курс се реализира във връзка с отговорностите по изпълнението на Дейност №7 „Разпространение на научните резултати, вкл. организиране на национални и международни научни форуми” и предвижда в рамките на 36 астрономически часа предварително селектираната група от 16 студенти да получат теоретична и практическа подготовка в областта на финансовото моделиране в среда на MS Еxcel: основни функционалности на MS Excel; приложимост на финансовите функции в среда MS Excel; регресионен анализ; методи за прогнозиране на финансови данни в среда MS Excel; методи за бизнес оценяване в публична компания в среда на MS Excel и финансово моделиране в сферата на публичните финанси.
С оглед стимулиране развитието капацитета на студентите и мотивирането им за реализация в сферата на науката в последствие предварително селектираната група от 16 студенти в продължение на 36 астрономически часа (24 часа теоретична подготовка и 12 часа практическа подготовка) получават теоретична подготовка и реализират практически изследвания, свързани с приложимостта на MS Excel в икономическата наука. Учебните занятия се провеждат в удобно за преподавателя и целевата група време, като учебният материал е разпределен по теми равномерно съобразно степента на сложност на материята и очакванията за възприемането й в продължение на 9 дни, както следва:
Раздел I: Основен модул
Тема 1: Първи стъпки в MS Excel – етапи на инсталация и основни функционалности на MS Excel. Същност и приложение на финансовото моделиране. Инструменти на финансовото моделиране в MS Excel. Финансово моделиране и финансова иконометрия – връзки и зависимости. Техники за подбор и обработка на финансови данни – 3 ч. теория.
Тема 2: Приложимост на финансовите функции в среда MS Excel – характеристика на най-използваните финансови функции в среда на MS Excel. Финансови функции, приложими при изготвяне на анюитетен погасителен план. Финансови функции за извеждане на бъдеща стойностк (банкови депозити и кредити) – 6 ч. теория.
Тема 3: Основи на регресионния анализ – същност и видове регресионни модели за анализ. Линеен еднофакторен регресионен и корелационен анализ. Мултифакторен регресионен и корелационен анализ. Анализ на резултата от регресионните модели. Регрпесионна статистика. Основни проблеми пред регресионния анализ на динамични редове от данни – 3 ч. теория.
Тема 4: Методи за прогнозиране на финансови данни в среда MS Excel – вградени функции в MS Excel за прогнозиране на динамични редове от финансови данни. Метод на подвижната средна. Метод на сезонната проекция. Регресионен метод за прогнозиране – 3 ч.теория.
Раздел II. Специализиран модул
Тема 1: Финансово моделиране в сферата на корпоративните финанси – методи за бизнес оценяване в публична компания в среда на MS Excel. Управление на инвестиционен портфейл от акции в среда MS Excel. Определяне на рисково-доходните характеристики на портфейл от множество активи. Същност и приложение на „Монте Карло“ симулацията. Симулационен анализ на очакваните резултати от реализиране на бизнес проект – 4 ч. теория и 4 ч. практика.
Тема 2: Финансово моделиране в сферата на публичните финанси – инвестиционно-финансови решения в публичния сектор. Определяне доходността до падежа и дюрация на държавна облигация. Факторен анализ за управление на държавния дълг. Прогнозиране развитието на държавния дълг на страни от ЕС – практикум – 2 ч. теория и 4 ч.практика.
Теоретичен изпитен тест 2 ч.
Курсово задание с практическа насоченост 4 ч.
Настоящият курс цели стимулиране развитието капацитета на студентите и мотивирането им за реализация в сферата на науката чрез повишаване знанията им в областта на финансовото моделиране в среда на MS Еxcel. Това се разглежда като предпоставка за стимулиране на студентите за продължаване обучението им в Стопанска академия за придобиването на ОНС „доктор“ и/или в последващо академично израстване, както и за по-доброто им позициониране и реализиране на пазара на труда извън границите на Стопанската академия.